5. Świadomość układu trawiennego

bezwarunkowamilosc.plPoniżej znajdą Państwo opis tytułowego ćwiczenia. Polecam również zapoznanie się z krótkim teoretycznym wstępem mówiącym o świadomości układów oddechowego, krążenia i trawiennego.

 

To ostatnie ćwiczenie z tej serii. Dzięki niemu poczujesz nie tylko swój układ trawienny, lecz także różnicę miedzy różnymi formami energii w układach oddechowym, krążenia krwi i trawiennym.

 

  1. Usiądź i rozluźnij się.
  2. Weź mały łyk wody. Za chwilę z uwagą prześledzisz jego drogę.
  3. Rozpocznij od przetrzymania wody w jamie ustnej.
  4. Przełykając, poczuj wodę w gardle, a następnie w przełyku.
  5. A jak jest w żołądku? Czujesz ciężar, temperaturę wody?
  6. Wypij kolejny łyk i sprawdź, czy czujesz ruch mięśni układu trawiennego (perystaltykę), który transportuje wodę.
  7. Weź jeszcze jeden łyk wody i teraz postaraj się poczuć energię układu trawiennego zamiast jego poszczególnych części.

Po wodzie możesz też spróbować z jedzeniem. Na żołądku oczywiście nie trzeba kończyć, można poczuć, jak woda jest dostarczana do organów, i śledzić jej dalszą wędrówkę – aż do wizyty w ubikacji ;). Wyczuj (możesz się również zapytać w duchu), czy dany organ jest wystarczająco nawodniony.

Energia w człowieku jest w różny sposób przetwarzana, przez co może się wydawać, że są to rożne energie. Energia pozostaje jednak ta sama, ale jej formy, prędkości (drgania), kierunek i intensywność (ilość) są różne. Inna jest energia jelit grubych – dla mnie ciężka, ciemna, wolna – różna np. od otwartej, lżejszej energii serca. Później poświęcę temu kolejne artykuły. W zdrowym organizmie bez blokad energia płynie, zmienia się wewnątrz niego. Wymienia się także z energią otoczenia – ziemi czy powietrza i te procesy są do siebie dokładnie dopasowane. Świadomość, wyczuwanie głównych układów energetycznych i fizjologicznych bardzo w tym pomagają.

Linki do pozostałych ćwiczeń z tej serii:

  1. Świadomość układu oddechowego
  2. Świadomość układu krążenia krwi